Premierul Natalia Gavrilița a dat indicații pentru a trece imediat Aeroportul în gestiunea statului, după decizia executorie a Curții de Apel: „Tranziția va fi una ordonată. Vom gestiona profesionist acest bun al statului”

Maia Sandu după decizia (care mai poate fi contestată) privind revenirea Aeroportul Internațional Chișinău în proprietatea statului Republica Moldova: "Felicit toată echipa implicată în procesul de recuperare a Aeroportului. Gruparea coruptă, care a preluat abuziv Aeroportul în 2013, iar în ultimele luni încearcă să destabilizeze situația din țara noastră, de teamă că va pierde cele furate, a suferit astăzi o înfrângere. Vom continua să reformăm sectorul justiției pentru a ne asigura că hoții și corupții întorc toate activele furate de la stat și cetățeni, iar oamenii se conving că în Moldova se poate face dreptate".

Alexandru Slusari: Lupta noastră, pornită în 2019 pentru întoarcerea Aeroportului în proprietatea statului s-a încununat cu decizia de azi a Curții de Apel.

Deputatul Radu Marian: Gruparea hoției și războiului este azi în doliu. Acum sper că toată lumea înțelege de ce gruparea criminală șor a încercat în ultima perioadă să destabilizeze țara, și anume ca să scape de pedeapsă, ca să împiedice întoarcerea averilor și activelor furate de ei înapoi către cetățeni. Nu le reușește.
Încet-încet, se face dreptate și în țara noastră.