Din aceeași ediție
Ministrul de externe al României, Bogdan Aurescu: Republica Moldova are nevoie de granturi acum, nu de împrumuturi
„Injecție” de 14,3 MILIOANE de euro în învățământul din R. Moldova: INSTITUȚIILE care vor beneficia de acești bani. „Ne dorim un sistem educațional performant care să contribuie plenar la dezvoltarea republicii”
Guvernul anunță că 13 instituții de învățământ din țară vor primi circa 14,3 milioane de euro pentru implementarea a 20 de proiecte în următoarele domenii: „Științe ale educației”, „Inginerie și activități inginerești”, „Tehnologii ale informației și comunicațiilor” și „Sănătate”. În urma implementării acestora, vor fi dotate circa 52 laboratoare și centre de cercetare, 67 săli de curs, săli polifuncționale și alte spații de instruire. De aceste investiții vor beneficia peste 20 de mii de studenți și 1500 de cadre didactice din țară.