Moldova are în acest moment cca 50% deficit de electricitate, conform statisticii oficiale, ceea ce înseamnă că aproape jumătate de sursele din țară sunt deconectate. Sesizări privind lipsa parțială a electricității sunt raportate la Bălți, Ocnița, Hâncești, Ungheni, Nisporeni, Cantemir, etc