Musteață: "Este o informație dintr-o sursă anonimă, pe care nu o putem verifica, noi avem dubii referitor la autenticitatea acestor informații. Având acces la un cont de Telegram poți crea comunicare, și atunci e greu de demonstrat ce e real și ce nu.
Dacă ar fi o invesitigație jurnalistică, cu o entitate care își asumă informația - atunci informația poate fi cumva veridică. Dacă nimeni nu-și asumă informația, pentru noi ea are un caracter dubios. Cei care au facut scurgerea trebuie să iasă și să spună că e veridică și să demonstreze că e verifică. E o informație anonimă, fără capacitatea de a fi verificată.
Hm... 🤔
Din aceeași ediție
Directorul SIS anticipează noi scurgeri de informații de pe conturile de Telegram ale oficialilor din R. Moldova: „Cam toate conturile de Telegram ale oamenilor din conducerea R. Moldova au fost penetrate”
Andrei Năstase, întrebat dacă va candida la funcția de primar sau președinte: „Nu e treaba voastră”
Adrian Lupușor, director executiv Expert Grup: Probabil ceva îmi scapă, dar la hotar avem război, iar pe intern un alt război hibrid și criză economică, și iarna bate la ușă. Este oare acum timpul de schimbări/remanieri guvernamentale sau e cazul să ne luăm aer în piept și să trecem peste aceste greutăți temporare în stabilitate, unitate și coeziune internă? Probabil îmi mai scapă ceva, dar din câte înțeleg acest Guvern a primit mandat pe 4 ani. Vrem reforme sistemice, cu bătaie lungă, și sistemice? Păi anume pentru asta este nevoie de acel mandat de minim 4 ani. Miniștrii trebuie să aibă previzibilitate și suport politic pentru a promova agenda de reforme, și nu să fie chemați pe la ședințe nocturne stranii
Năstase, despre Guvernul Gavrilița: „Trebuia să-și dea demisia demult. Ne-au prostit”