Atacul cibernetic şi informațional de azi e încă o dovadă că resurse au multe, banii şi expertiza nu sunt o problemă. Miza este subminarea încrederii în guvernare şi deturnarea atenției publice de la finanțarea ilegală a lui Şor şi recentele revelații privind ajutorul FSB pentru Ceban, Dodon şi PSRM.
Azi, în plin război hibrid ar fi tare bine ca presa pro-europeană, societatea civilă, actorii extra-parlamentari să facă un reality check şi să se întrebe dacă ceea ce fac ajută sau nu ca Federația Rusă şi grupările criminale, cvasi politice locale să-şi atingă obiectivele în Moldova. Acum nu-i timpul pentru rapoarte sterile, despicarea firului în patru, încercări de a fi mai corecți şi catolici decât Papa - nu-i timp pentru jumătăți de măsură, supărări, frustrări şi da dar-uri. Toată aprecierea pentru cei care pun umărul la consolidarea societății şi deconspirarea forțelor anti-statale. Critică când este cazul dar sunt ancorați în realitatea și gravitatea momentului și înțeleg obiectivele strategice ale țării.
Trecem de războiul din Ucraina, trecem de criza energetică şi va fi timpul şi pentru alternative, dezamăgiri, analize, pretenții - dar azi e timpul pentru consolidarea tuturor oamenilor care vor supraviețuirea Republicii Moldova ca stat liber şi independent - liber atât de interese ruseşti cât şi de grupările criminale locale. Ulterior ne-om lămuri dacă o reformă sau cealaltă trebuia să fie făcută așa sau altfel, sau dacă o numire aici sau dincolo a fost inspirată. Azi însă e nevoie de un front comun, asumat tacit sau nu - împotriva grupării pentru corupție și război.