Ha! Construcția stației back-to-back de la Vulcănești de 600 MW, nu mai este justificată tehnic și economic, anunță Miniserul Infrastructurii: Secretarul de stat în domeniul energetic, Constantin Borosan, a subliniat că circumstanțele create la nivel regional, au accelerat sincronizarea la sistemul energetic european și, în acest context, era necesar să fie identificată o alternativă tehnică pentru stația back-to-back de la Vulcănești, construcția căreia nu mai este justificată economic. „Acest lucru ne va permite realocarea investiției pentru realizarea altor proiecte importante de securitate energetică”, a accentuat Constantin Borosan
M-am clarificat: Linia se construiește mai departe, nu și stația.