Cancelarul german Olaf Scholz pleacă într-o vizită controversată la Beijing. Berlinul trebuie să schimbe modul în care tratează China, pe măsură ce Beijingul se întoarce pe o cale politică „marxist-leninistă”, a scris joi cancelarul german Olaf Scholz într-un articol de opinie pentru Politico Europe și ziarul german Frankfurter Allgemeine Zeitung. Liderul guvernului federal al Germaniei și-a apărat călătoria pe care o face vineri în China, dar a subliniat că companiile germane ar trebui să ia măsuri pentru a reduce „dependența riscantă” în lanțurile de aprovizionare industriale, în special în ceea ce privește „tehnologiile de ultimă generație”. Vizita cancelarului Scholz vine după ce a permis companiei de stat chineze Cosco să intre în participație la un terminal din portul Hamburg. Administrația SUA a fost iritată, iar Verzii (parteneri de coaliție) privesc cu suspiciune scurta călătorie a cancelarului