Din aceeași ediție
Carp, după ce Tiraspolul primește mai puțin gaz: „Cineva crede că poate șantaja energetic fără consecințe, greșește amarnic”
Guvernul anunță că o nouă strategie a reformei administrației publice va fi aprobată până la sfârșitul anului
Presa ucraineană: Mercenarii „Wagner” ar fi împușcat peste 50 de pușcăriași ruși, trimiși pe front în Ucraina: Voiau să dezerteze și să se predea
Schimb de replici între primarul Capitalei Ion Ceban și ministra de interne, Ana Revenco. Ceban a publicat pe facebook un demers al MAI, unde se menționează că instituția nu ar fi de acord cu deconectarea iluminatului stradal pe timp de noapte, deși asta ar fi poziția oficială a PAS
De cealaltă parte, Revenco spune că demersul ar fi fost făcut cu 3 săptămâni înainte de decizia Comisiei Situații Excepționale, care a făcut recomandările privind economisirile necesare: Iarăși primarul Ceban manipulează cu siguranța cetățeanului! Aruncă informații cu iz de noutate, chiar dacă lucrurile s-au întâmplat cu 3 săptămâni în urmă. Asta așa, ca să-și crească publicitatea electorală.
E adevărat, e anterior, dar nu cu 3 săptămâni, ci doar cu 1. Depinde cum te uiți :)