În luna noiembrie Gazprom a confirmat doar 5.7 mln m3 de gaz pe zi pentru țara noastră, ceea ce reprezintă 51% din volumele agreate conform contractului. Acest volum va fi repartizat după cum urmează: 3,4 mln m3 pe zi pentru malul drept și 2.3 mln pe zi pentru malul stâng. Regiunea transnistreană va primi cu peste 40% mai puțin decât în luna octombrie

Deficitul de electricitate îl cumpărăm din România, dar chiar și așa acesta este insuficient. Totodată, Spînu solicită cetățenilor să economisească.

Spînu anunță că Moldova a cumpărat din nou gaz de pe piața liberă, ceea ce ne-ar permite să rezistăm cel puțin 1 lună, dacă Gazprom închide robinetul.