1. Situația generală: Pare una pregătită în stilul propagandei rusești (Zagatovkă). Un susținător din Moldova apare la Forumul Valdai și chipurile adresează o întrebare. Acesta nu întreaba de ce Gazprom nu livrează volumul de gaz necesar (din care apropo se produce energie electrică), pe care Moldova apropo îl plătește 100%, dar zâmbește cu satisfacție și anunță iar, chipurile, întâmplător, că în Chișinău nu e lumină.

2. Unde spune adevărul? Moscova nu a recunoscut niciodată că formula din contractul la gaz cu R. Moldova e una propusă de partea moldovenească. O face abia peste 1 an, acum, când nu-și îndeplinește obligația de a livra 100% din volumul de gaz. Deci, într-un moment care este comod rușilor, pentru a da vina pe partea moldovenească.

3. Unde minte Putin? În momentul care spune că "noi nu avem nimic cu deconectările de energie electrică". Din contra - adevărul este că, Rusia e aproape în totalitate responsabilă, din cauza că Gazprom nu livrează 100% volumul solicitat, cu care se produce energie electrică la centrala de la Cuciurgan.