Cum explică Năstase anunțul că „nu mai lucrează la Platforma DA”: Nu particip la luarea deciziilor în partid și anume din momentul când Platforma DA a început să-și piardă din identitate. Identitatea era legată de niște lucruri esențiale pentru mine și anume familie, credință, dar mai mult decât orice dreptatea, iată în momentul în care în partid renunță la a face dreptate în beneficiul politicului eu mă distanțez pentru că acolo unde este lege, dreptate nu trebuie să fie politic