Centrala electrică de la Cuciurgan (MGRES), aflată sub controlul de la Tiraspol, nu va putea asigura în volum deplin malul drept al Nistrului cu energie electrică
"Totul este deloc simplu, întrucât deficitul până la sfârșitul lunii va constitui 15 mln m3 de gaz. (…) Uzina Metalurgică de la Râbnița și cea de ciment deja stau. Pentru întreprinderile mari încă de la începutul lunii s-a redus consumul. Dar întrucât acum în sectorul casnic se utilizează mai mult gaz, a fost nevoie să impulsionăm aceste acțiuni”, a spus Serghei Obolonic, ministrul nerecunoscut al Economiei din regiune.