Autoritățile daneze au anunțat primele concluzii ale anchetei privind avariile la conductele Nord Stream. Într-un comunicat de presă, Poliția daneză dă de înțeles că nu poate anunța când Germania va primi acceptul să demareze o anchetă la fața locului. Nemții, la fel ca rușii, și-au exprimat dorința de a investiga ce s-a întâmplat cu cele două mari conducte de gaze. Interesant este că reacția danezilor vine la doar o zi după ce procurorii germani care au anchetat cazul au anunțat că avariile produse la Nord Stream 1 și 2 au fost cauzate de sabotaj, o concluzie similară celei din Suedia. Cu toate acestea, Berlinul s-a ferit să lege actul de sabotaj de o singură sursă, deși comunitatea internațională a vehiculat variantă că Rusia ar fi în spatele exploziilor