Președintele raionului Orhei, Dinu Țurcanu, a anunțat de la microfon că azi s-a organizat o mare adunare națională și că a fost format un comitet de salvare națională, la fel ca în anii 90. Membrii comitetului sunt reprezentanții P. Șor, partidului lui G. Cavcalciuc și Constantin Starîș de la Partidul Comuniștilor. Țurcanu a invitat și alte partide să se alăture