🏭 La momentul actual, centralele electrice cu termoficare / CET-urile generează o capacitate de maxim 50 MW 12 octombrie 2022, 15:22
⏰ Începând cu 11 octombrie 2022, din cauza infrastructurii energetice afectate în Ucraina – centrale, stații și linii electrice, țara vecină a sistat complet exporturile de energie electrică către UE și Moldova. S-a format un deficit de energie electrică 12 octombrie 2022, 15:22 🔗 Link
🔘 Mai devreme, la 1 octombrie 2022 livrările de gaze naturale către Moldova au fost reduse cu circa 35%. Livrările zilnice sunt la nivel de 5,7 mil. m³/zi. Acest volum nu acoperă întregul necesar de gaze naturale al țării noastre. Centralele electrice nu au suficient combustibil gazos pentru a produce 100% din necesarul de consum 12 octombrie 2022, 15:22 🔗 Link
🏭 CTE Moldovenească / МГРЭС, de la care achiziționăm cea mai mare parte de energie electrică, poate acoperi doar 70% din consumul nostru. Volumul zilnic de gaze naturale livrat către МГРЭС poate asigura funcționarea a maxim 3 blocuri energetice. În orele de vârf, МГРЭС poate genera maxim 600 MW pentru ambele maluri ale Nistrului 12 octombrie 2022, 15:22 🔗 Link
🔦 În orele de vârf, capacitățile existente în surse regenerabile de energie produc cea mai mică cantitate de energie electrică. Energia solară fotovoltaică nu este accesibilă noaptea 12 octombrie 2022, 15:22 🔗 Link