Un camion cu mere a fost descărcat în fața sediului Ministerului Agriculturii. Un astfel de gest a fost făcut de către manifestanții Partidului Șor, care sunt nemulțumiți de faptul că „statul nu ar acționa pentru a găsi noi piețe de desfacere”, în contextul în care Rusia a blocat importurile din țara noastră