Spînu compară situația energetică de acum cu embargoul rusesc din 2006 asupra vinului moldovenesc: Am fost la Ziua Vinului recent. Multă lume îmi aducea aminte de 2006, când Federația Rusă a pus embargo la vin. Au fost câțiva ani foarte complicați. Și uitați-vă câtre lecții am tras, ce industrie a vinului avem acum. Și cu gazul va fi cam tot așa. Vom da compensații, va fi greu, dar țara se va schimba dramatic în următorii ani în ce ține de securitatea energetică. Spre bine