1️⃣ Pentru cei care NU vor scrie vreo cerere, statul va extrage informații din registrele electronice și în baza a diferite formule va decide AUTOMAT cât de vulnerabil e fiecare/familie (aici Ministrul Spătari a dat un exemplu orientativ despre cum se va calcula gradul de vulnerabilitate). Și le va oferi, probabil, reducerea direct în factură.
2️⃣ Dacă o persoană va scrie cerere pentru a primi compensații, sistemul va compara datele furnizate de solicitant cu cele existente în bazele de date. Dacă ele coincid - atunci se merge pe datele de acolo. Dacă ele vor fi diferite, probabil se va căuta un mijloc între bazele electronice ale statului și declarația individului. Așteptăm să vedem exact.
Versiunea 2.1. Cetățenii vor avea și posibilitatea de a completa o cerere pentru a renunța la compensații.
3️⃣ Unde? Cererile vor putea fi depuse în maxim 1-2 săptămâni, după lansarea site-ului compensatii.gov.md. Deci, verificați știrile pe la jumătate de octombrie.
Cam asta e ce am reușit să aflu pentru moment. Când apar informații noi - dau de știre.
P.S. Dar voi v-ați pus termostate la calorifere? Dacă da - de care? Că am început să caut și eu 😂
Cum se va determina cine și cât merită: