Unul dintre motive: Recuperarea prețului de achiziție a gazelor naturale a fost inclus în tariful pentru cetățeni de către ANRE doar 2 luni - în perioada februare - martie 2022. În rest - cetățenii au plătit mai puțin decât prețul real de cumpărare, plătit de MoldovaGaz către Gazprom. În rezultat, la MoldovaGaz a apărut o datorie de cca 3-4 miliarde de lei, pe care compania vrea să și-o recupereze, după ce a finanțat pentru cetățeni costul gazului.

Întrebarea logică: De ce ANRE nu a adaptat tariful pentru cetățeni? Răspuns: Potrivit regulamentului ANRE, se adoptă un tarif mediu anual. În momentul care s-au luat deciziile, nimic nu indica că în iulie și august prețul la gaz va ajunge la $2000 sau $3000 per mia de m3, pe piața spot. Dar asta s-a întâmplat și a format un dezechilibru mare între preț de achiziție și tarif pentru cetățeni

Concluzia: Din punctul meu de vedere, este totuși o problemă în metodologia ANRE de a calcula tariful. Uitându-ne în urmă, vedem că tariful a fost ajustat greșit.

Un alt aspect interesant: Dacă Moldova ar fi cumpărat gazul rusesc la prețul de pe bursă, și nu la prețul stipulat în contractul negociat anul trecut la Sankt Petersburg, ar fi trebuit să plătească peste jumătate de miliar de dolari în plus față de ce a plătit în urma semnării Acordului.

P.S. Dacă apreciați timpul pe care îl petrec pentru a explica lucruri aparent complicate, vă invit să susțineți acest canal de informare aici.