Vestea bună: Potrivit unor oficiali de rang înalt, Gazprom nu a pus problema sistării livrării de gaze către Moldova. Astfel, există mari șanse ca nimic spectaculos să nu se întâmple începând cu 1 octombrie.

Vestea proastă: Aceleași surse menționează că diferențele tarifare ale MoldovaGaz (între prețul de cumpărare al gazului și tariful mai mic dictat de ANRE, care au dus la formarea a datorii de miliarde către MoldovaGaz) au fost până acum atât de mari încât în această iarnă nu se prevede reducerea tarifului pentru consumatori (de mâine cca 30 MDL per m3). Asta chiar dacă formula devine avantajoasă pentru R. Moldova începând cu ziua de mâine, iar prețul pentru mia de m3 scade de la $1880 la cca $1050. Unica șansă pentru cei cu venituri mici - compensațiile de la Guvern, anul acesta de aproape 5 miliarde de lei. Programul urmează să fie făcut public în curând.