Pe 27 septembrie, liderii polonezi, norvegieni și danezi au participat la o ceremonie de dare în exploatare. Astfel, Polonia scapă în totalitate de dependența energetică a Rusiei și devine un centru important de livrare a gazelor pe continentul european, după ce Nord Stream 1 a devenit inactiv din cauza exploziilor ce au provocat scurgeri.

Nord Stream 2 nu a fost dat în exploatare din cauza sancțiunilor, iar Nord Stream 1 ar putea fi imposibil de reparat, consideră unii experți. Ambele conducte alimentau Germania.