Pe 27 septembrie, liderii polonezi, norvegieni și danezi au participat la o ceremonie de dare în exploatare. Astfel, Polonia scapă în totalitate de dependența energetică a Rusiei și devine un centru important de livrare a gazelor pe continentul european, după ce Nord Stream 1 a devenit inactiv din cauza exploziilor ce au provocat scurgeri.
Nord Stream 2 nu a fost dat în exploatare din cauza sancțiunilor, iar Nord Stream 1 ar putea fi imposibil de reparat, consideră unii experți. Ambele conducte alimentau Germania.
🇳🇴🇩🇰 Coincidență sau nu, polonezii, danezii și novergienii au dat în exploatare alaltăieri un nou gazoduct - Gazoductul Baltic - care ocolește Rusia: Conducta vine din Norvegia către țărmul polonez, prin apele teritoriale daneze