Locul unde au apărut fisuri în gazoductele Nord Stream 1 și Nord Stream 2: Unul pe un gazoduct nefuncțional și două pe Stream 1, care era în funcțiune. Cel mai probabil vorbim despre o acțiune deliberată, pentru a le deteriora
Experții consideră că în acele locuri, la 100 m adâncime, puteau ajunge doar scafandri sau rachete lansate de pe submarin.