Principalele declarații:
🇷🇺 Despre "trimisul" la Moscova. Cei care pledează pentru ducerea la Moscova, vă pot spune că s-au făcut demersuri de negocieri. Dar la Moscova nu te poți duce, dacă nu te cheamă nimeni. Văd economiști care zic că trebuie de dus la Moscova de negociat. E clar că e un subiect politic.
⛽️ Exemplul Ungariei și Serbiei, care primesc gaz mai ieftin. Ungaria e avocatul interesului rusesc în UE. Pentru asta primesc recompensa cu reducere gazului. Noi avem așa poziționare geostrategică? Nu avem. Cel mai important e să nu trecem linia roșie - gazul se folosește ca parte din război. S-a dorit distrugerea UE, proteste în UE, etc.
💰 Compensațiile pentru oameni. Compensațiile sociale au fost anul trecut cca 3 miliarde de lei. Compensațiile de anul acesta vor fi aproape 5 miliarde de lei. Da, noi ardem acești bani, dar Guvernul trebuie să susțină oamenii cu aceste prețuri incredibil de mari. Compensațiile nu sunt suficiente, dar e o rețea puternică de protecție socială.
🔥 Despre prețul la gaz. Apropo de formulă: Pe 1 octombrie, dacă rușii nu închid gazul, trebuie să se reducă tariful substanțial. Toți experții fac gălăgie că nu negociază, că nu știu ce. Asta nu e poziție de stat suveran. Rușii vor dori măcar să ne aliniem narativ la subiectul pro-război. Iar cei de la partide care împing această idee - să le dați peste urechi. Asta pentru că costul va fi mai mare dacă noi ne vom alipi.
1. Ucraina nu va accepta această schimbare de optică a noastră.
2. În momentul care noi ne aliniem cu politica rusească, uitați de hotare deschise, uitați de lipsă de sancțiuni, noi vom deveni parțial parte a sancțiunilor.
3) Partenerii militari ai Rusiei, așa numitul ODKB, nici unul nu a susținut acest război.
4. Credeți că România o să ne compenseze cu bani, o să ne ajute, dacă noi ne dăm cu războiul?
5. În plus asta e o alegere umană de a fi anti-război.
6. Și mai este o chestie... după asta imaginați-vă câți oameni vor ieși la proteste, partea cealaltă care se va întreba: Da' ce e cu voi, noi am luptat pentru independență, dar voi dați țara pentru 10 cubi de gaz!? O să economisim și va fi bine.
7. Cum să te aliezi cu cei care poate într-un timp nu foarte îndepărtat vor fi judecați în calitate de criminali de război? Pentru că altă ieșire nu există pentru ei.
📝 Despre contractul negociat cu Gazprom. Dl Spînu desigur era mai bine să nu negocieze, așa cum spunea Aristotel: Dacă vrei să nu te critice: nu fă nimic, nu spune nimic, fii nimic. În domeniul energetic orice ai face - vei fi criticat. Formula asta nu e a Moldovei. Acolo sunt chestiuni care se impun. Da, de criticat trebuiește, dar cu argumente solide.
📺 Concluzia: În așa momente de grele încercare, avem dreptul să avem păreri diferite, dar în chestiuni ce țin de țară și stabilitate trebuie să fim alături unul de altul.
P.S. Dacă apreciați această sinteză de știri și interviurile pe care le fac, vă invit să __susțineți aici__ acest canal de Telegram (alte opțiuni__ aici__) . Contribuția voastră mă ajută să mențin și să dezvolt acest produs media util. Mulțumesc anticipat. Seară liniștită!