Poliția a sesizat Primăria Capitalei, după ce protestatarii P. Șor ar fi comis mai multe delicte, lipsă de control asupra mulțimii, conflicte, lipsa de conlucrare cu poliția. Polițiștii menționează că administrația locală că poate suspenda sau interzice manifestațiile care contravin ordinii de drept
Reacția lui Ivan Ceban, mai degrabăm de partea protestatarilor P. Șor: „Li s-a spus din turn și din turn au acționat. Eu nu știu ce așteaptă de la protestatari - să recite poezii?”