Ministerul Infrastructurii anunță că drumul european pentru locuitorii satelor Copăceni, Grigorăuca și ai orașului Sângerei a fost dat în exploatare. E vorba de cca 12 km de șosea pe traseul R6 Chișinău-Orhei-Bălți. Lucările au constat în 4 poduri, 7 kilometri de trotuar și 8.000 metri pătrați de marcaj rutier tip termoplast - marcaj nou utilizat pentru prima dată în țara noastră
Până la finele anului acesta, se planifică darea în recepție a alte 3 drumuri naționale: drumul de ocolire Comrat, drumul R16 Bălți-Fălești-Sculeni și drumului M3 Porumbrei-Cimișlia.