Potrivit actului de învinuire, în perioada anului 2014, fostul guvernator al BNM, precum și alţi doi vice-guvernatori, acționând în interesele organizației criminale conduse de către Vladimir Plahotniuc și alte persoane în proces de identificare, au elaborat și implementat un plan bine determinat de sustragere în proporții deosebit de mari a mijloacelor financiare din sistemul național bancar.
Procurorii anticorupție, cu autorizarea judecătorului de instrucție, în scopul reparării prejudiciului cauzat prin infracțiune și eventualei confiscări speciale au aplicat măsuri asiguratorii sub formă de sechestre pe bunurile ex-guvernatorului BNM și respectiv ex-viceguvernatorului BNM în valoare totală de 4.1 mln lei.