Kulminski susține că Vlah a lipsit de la 40% din ședințele Guvernului: Acolo trebuia să pună întrebările pe care le avea. Explicația reprezentantului bașcanului: „În unele cazuri, era înlocuită de către adjuncta Olesea Tanasoglo. Se întâmpla, de regulă, atunci când bașcanul se afla în deplasări sau în vizite oficiale. În afară de asta, unele ședințe se desfășurau în regim extraordinar și noi aflam despre acestea cu puțin timp înainte, respectiv, bașcanul nu reușea fizic să participe”