Serghei Railean recunoaște că, în cazul lui Iaralov şi Salinski, el a dat indicaţii, dar doar ca să li se perfecteze actele. În același timp, el susține că, în cazul fratelui mai mare al oligarhului, indicațiile le-ar fi dat o altă persoană. „La Serghei Plahotniuc nu am avut nicio contribuţie, nu am semnat nimic. Indicaţia la urgenţă nu a fost semnată de mine. Expertiza a demonstrat acest lucru”, spune fostul şef al ASP.