Reprezentanții delegației Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA), sub egida ONU, declară că au aflat multe lucruri azi la centrala de la Zaporojîie, aspecte cheie care erau important de clarificat. Deocamdată nu au fost anunțate concluzii
Misiunea va rămâne la Energodar până pe 3 septembrie, iar după asta aici va rămâne 1 reprezentant AIEA, care va urmări funcționarea centralei atomice.