Igor Dodon îl acuză pe procurorul care îi instrumentează cazul, Petru Iarmaliuc, că ar spune minciuni când vorbește că de pe telefoanele liderului socialist s-ar fi efectuat 700 de apeluri în perioada cât ar fi stat în arest la domiciliu: Avocații mei am depus o nouă plângere pe acțiunile contrar legii ale procurorului Petru Iarmaliuc. În adresarea către Consiliul Superior al Procurorilor, avocații au demonstrat falsul lansat conștient de Petru Iarmaliuc despre „peste 700 de apeluri telefonice” pe care le-aș fi efectuat, de la un telefon mobil, în perioada 26 mai – 10 iunie
Dodon prezintă și un extras dintr-un document unde se menționează că a avut 28 de apeluri de intrare - ieșire cu 9 cartele SIM și 33 SMS-uri cu alte 11 cartele SIM. "E vorba de discuții telefonice cu procurorul, poliția și rudele apropiate", spune el. Avocații lui Dodon au cerut CSP sancționarea faptelor ilegale ale procurorului Petru Iarmaliuc și stoparea „justiției televizate”.