De ce protestează găgăuzii? Președintele Parlamentului: Problema ar fi în interiorul regiunii, dar afectează și Chișinăul. Ei se întrec în demonizare sau în transferul de săgeți la Chișinău – din cauza prețurilor, pentru că nu mergem la Kremlin, că vor merge și vor aduce gaz în butelii. Ei se întrec și în exprimarea iubirii fără margini pentru Federația Rusă. (...) Când este vorba de proiecte, colegii din Găgăuzia sunt foarte pro-occidentali: atât în negocieri, cât și în atragerea de investiții