Ex-premierul Ion Chicu, atât de multe falsuri pe bandă rulantă, încât și economiștii sunt oripilați. Chicu a acuzat guvernarea că ia credit la 21,36% anual, ce "înseamnă distrugerea premeditată a acestui acest stat"
Economistul Stas Madan: Afirmația că la momentul actual “ca să poată achita salarii și pensii statul împrumută miliarde de lei la dobânzi, pe care nici cămătarii interlopi din anii 90 nu le cereau” este un fals.
Deși inițial în legea bugetului de stat pe anul 2022 era planificat ca 4,9 miliarde lei din deficitul bugetar să fie acoperit din contul valorilor mobiliare de stat (VMS), după rectificarea bugetară din mai-iunie, Guvernul a modificat sursele de finanțare a deficitului bugetar și a redus la ZERO finanțarea din contul VMS-urilor
Emisiunile de VMS-uri pe piața primară realizate în prezent de către Ministerul Finanțelor au obiectivul doar de a refinanța datoria internă contractată preponderent de către fostele Guverne (în special fostul Guvern, care a fost condus.... atenție... de Iooooooon Chicu).
Probabil e cazul să-l numim în viitor #PremierulFakeNews. Ce spuneți?