România se pregătește despre un potențial atact sau un incident nuclear: Ministrul Sănătății cere românilor să se prezinte “cât mai repede” la medicul de familie pentru a primi rețeta pastilei de iod, necesară în caz de incident nuclear. Doar persoanele de până în 40 de ani vor primi acest medicament, el fiind considerat periculos pentru persoanele care au peste această vârstă