Din aceeași ediție
Serviciile separatiste transnistrene, implicate într-o schemă de ieșire ilegală a bărbaților apți de luptă din Ucraina
Un nou fals rostogolit de "Komsomolkă" pe Internet: Ministerul Apărării Naționale (MApN) din România a publicat, la începutul lui iulie, un proiect care aduce mai multe modificări la Legea privind pregătirea populaţiei pentru apărare, iar cea care a atras atenția este că românii din străinătate vor avea la dispoziție 15 zile ca să se întoarcă în țară în caz de război
„Cetățenii moldoveni cu pașapoarte românești vor fi obligați să apere cu arma în mână interesele României și ale NATO, iar dacă vor refuza – vor ajunge la închisoare”, a titrat, de exemplu, site-ul kp.md.
Adevărul: Proiectul din România este încă în fază de discuție. În cazul românilor cu cetățenie dublă sau multiplă, îndeplinirea serviciului militar este obligatorie „numai pentru cei care şi-au stabilit sau restabilit domiciliul în România”.
„NTV Moldova”, „Exclusiv TV”, „Primul în Moldova” și „Accent TV”, amendate cu câte 5000 de lei de Consiliul Audiovizualului. „TV-Comunicații Grup” SRL, amendat cu 19 mii lei pentru transmisiunea postului „M-Мульт” fără licență de emisie
Popșoi, despre negocierile directe cu Gazprom: Pentru gaz mai ieftin, trebuie să sprijinim uciderea oamenilor în țara vecină
Șor anunță că se va adresa Rusiei cu rugămintea de a asigura Moldova cu gaze la preț accesibil