Perchezițiile de la MAI. Fosta șefă a Serviciului de Presă al Ministerului Afacerilor Interne (MAI), Alina Zbancă, susține că unul dintre foștii demnitari la care procurorii anticorupție au descins cu percheziții în dimineața zilei de vineri, 29 iulie, este Pavel Voicu, fostul ministru de Interne din Guvernul Chicu
Ex-angajata acuză că fostul ministru al MAI, înainte de percheziții, „și-a ascuns bunurile deținute încă pe perioada mandatului la minister și pe care nu le-a inclus în declarațiile de avere depuse atunci când deținea funcție de demnitate publică”. Aceste mașini, potrivit fostei șefe a Serviciului de Presă al MAI, ar aparține ex-ministrului de interne, Pavel Voicu