„Iată de unde bani pentru Satul European! E un„atac raider” la Primărie. Guvernul a încasat 13 milioane deja și scuipă în locuitorii capitalei. Ministerul Finanțelor prin intermediul Trezoreriei Regionale Centru a încasat de la Primăria Chișinău suma de 13 milioane 139 mii lei. Urmează să mai ia din bugetul municipal încă 4 milioane de lei, în timp ce Prima‌ria a sesizat în repetate rânduri Ministerul Finant‌elor despre abaterile de la legislat‌ia în vigoare în cadrul act‌iunilor executorului judeca‌toresc pe acest caz

Ministrul Spînu i-a dat o replică: Ion (Ivan) lasă în pace programul Satul European și nu te mai plânge. Este cel mai mare program de susținere a primăriilor din țara noastră, inclusiv a suburbiilor din mun. Chișinău. Ion, Satul European este finanțat din bugetul de stat și va fi finanțat din surse deja alocate (pentru prima data, 87,7 mln vor primi și 13 suburbii din Chișinău). Ție, îți recomand următoarele: luptă cu corupția din Primăria Chișinău.