Salariile angajaților din cadrul autorităților și instituțiilor publice ar urma să fie achitate prin intermediul MPay. Guvernul a avizat pozitiv proiectul de lege care va permite autorităților și instituțiilor publice să achite salariile prin intermediul Serviciului Guvernamental de Plăţi Electronice (MPay). Conform propunerii Guvernului, noul model de achitare a salariilor ar putea fi implementat din anul bugetar 2024