🇲🇩
Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene informează că 2 cetățeni moldoveni au avut de suferit urmare a unei explozii la punctul de trecere a frontierei Troebortnoe din regiunea Briansk a Federației Ruse. Conform ultimelor informații recepționate de către Ambasada țării noastre la Moscova, 1 cetățean moldovean a decedat. Al doilea cetățean moldovean a fost internat în secția de reanimare a spitalului raional central din Sevsk, regiunea Briansk. Identitatea ambelor persoane a fost stabilită
Punctul de trecere al frontierei ar fi fost lovit de drone Switchblade, lansate de armata ucraineană.
Unul dintre cei doi moldoveni ar fi din Grigoriopol. Nicio sursă nu menționează scopul aflării acestora în acea zonă sau dacă luptau (sau nu) de parte Federației Ruse.
27 iulie 2022, 15:17