Potrivit unui comunicat al ME, în condițiile actuale, rata dobânzii a crescut cu 5,35%, de la 7.37% la 12.72%. Ca urmare a aprobării proiectului de lege, creșterea dată este va fi limitată la 4% pe parcursul a 6 luni, și 6% pe parcursul a 12 luni consecutive. Astfel, spre exemplu, plata lunară, care era de circa 3700 de lei, după majorare urma să fie 5530 de lei, creșterea fiind de aproape 1900 lei, însă în urma măsurilor aprobate, beneficiarii vor achita o creștere de doar 670 lei, suma rămasă fiind compensată. Anunțul a fost făcut astăzi, de ministrul Economiei, Sergiu Gaibu. Decizia urmează a fi aprobată de CSE