Comunicarea proastă a Ministerului Educației crește numărul celor care se opun. Nemulțumirile privind reorganizarea universităților se țin lanț. Academia de Științe cere stoparea reformei
Reprezentanții Platformei DA au criticat azi reforma anunțată de ministerul Educației: În rezultat, toate deciziile legate de personal, strategia de dezvoltare, vor fi la discreția absolută a instituțiilor care au absorbit. Iar conținutul acestor decizii vor ține exclusiv de voința personală a conducerii. În această situație, Ministerul nu-și va asuma responsabilitatea pentru eventualitatea unor disponibilizări nejustificate, făcând trimitere la autonomia universitară
Drepturile şi obligaţiile persoanelor juridice absorbite trec integral la persoana juridică, care este ”beneficiara” reorganizării. Nimeni nu poate exclude riscul ca unele specialități pe viitor să dispară din motive subiective
În ceea ce privește subiectul patrimoniului instituțiilor absorbite, riscurile sunt evidente, existând și o experiență negativă în anii de după Independență: privatizări dubioase ale căminelor și construcția în locul lor a blocurilor de locuit, înstrăinarea spațiilor de studii, înstrăinarea terenurilor de către grupuri de interese, etc.
🚗 Un moldovean a demonstrat la CtEDO că i s-au încălcat drepturile atunci când polițiștii moldoveni au folosit doar etilotestul pentru a demonstra că ar fi urcat beat la volan: Șoferul va primi din partea statului peste 4.000 de euro, pentru că polițistul a refuzat să însoțească șoferul la spital pentru o probă de sânge
„În loc să îmbunătățească starea companiilor, acumulează datorii”. Ministrul Justiției, nemulțumit de activitatea administratorilor autorizați
▪️ Un bărbat a aruncat un prunc de 3 luni, de de la balcon, aseară, la Buiucani. Bărbatul care și-a aruncat copilul peste fereastră, un cetățean străin din Liban, cu permis de ședere în Republica Moldova. Bărbatul se afla singur în casă cu bebelușul. Mama micuței, care mai are un copil mai mare, nu se afla în apartament în momentul producerii tragediei.