Acesta se referă la legile R. Moldova care interzic propagarea războiului de la televiziunile rusești. Acesta nu înțelege că țara se protejează de mișcări extremiste și mizează pe o viață pașnică. Consiierii lui au uitat să-l informeze că în Moldova nu a fost interzis vorbitul în rusă, vânzarea de cărți în rusă, iar la radio e chiar mai multă vorbă rusească decât în română. Deci, despre ce fel de anulare a tot ce e rusesc vorbim?