Pregătirea atmosferei: Cu o săptămână în urmă s-a pregătit lansarea informației în spațiul public. Încă de joia trecută, Sorin Stati, fost șef MoldATSA a anunțat că va face dezvăluiri la emisiunea Nataliei Morari.

Aseară, Stati a făcut publice 2 mesaje, trimise pe Facebook către ministrul Justiției, Litvinenco și către președinta Sandu. Mesajele au fost trimise în noiembrie 2021.

Conținutul: În mesaje, Stati i-ar povesti lui Litvinenco despre anumite păcate din trecute ale lui Dumitru Robu (răspundea atunci de procuratura de transport) și ale lui Nicolae Gavriliță: Cum deschideau dosare și cum își făceau prieteni prin ordonanțe de neîncepere a urmăririi penale, cum ar fi cerut lui Stati să le angajeze soțiile la MoldATSA, pentru care azi îi pare rău.

De cealaltă parte, pe Sandu ar fi informat-o despre o cauză penală unde se pregătea transmiterea a 10 mii euro către șefa interimară a procuraturii anticorupție, Elena Cozacov. Sandu ar fi răspuns că se va documenta.

Trompetele: Mesajele au fost imediat distribuite cu screenuri din emisiune de către Ion Harghel, fost premier Ion Chicu & Co.