🛎 Încă o situație din trecut, din era Plahotniuc, în care o privatizare dubioasă explodează în fața cetățenilor moldoveni 5 iunie 2022, 16:45
⏰ Operatorului moldovean i se impută datorii nestinse încă din 2014, pe când era companie de stat. De cealaltă parte, Air Moldova transmite printr-un comunicat oficial că nu are datorii față de aeroportul din Antalya. Nuanța interesantă aici este că Air Moldova a fost privatizată dubios prin 2018. Atunci, Guvernul condus de Pavel Filip privatiza în regim de urgenţă şi în condiţii suspecte cea mai mare companie aeriană din țară – Air Moldova. Statul a încasat – doar 50 de milioane de lei, o sumă derizorie 5 iunie 2022, 16:45 ↗ Sursă