Încordare la granița belaruso-ucraineană: Președintele Belarusului Alexandr Lukașenko anunță că a dat ordin să fie creat un comandament militar în sudul țării, la granița cu Ucraina. Nu e clar dacă Belarusul face acest lucru doar pentru a-i ține încordați pe ucraineni sau chiar planifică să-l ajute pe Putin. Argumentează el decizia așa: __Din păcate, o nouă direcție de luptă s-a deschis acolo, așa cum spunem de obicei, un nou front și nu putem decât să fim atenți la acest lucru__