1️⃣ Consider acest dosar politic, la comanda Maiei Sandu. Cu acest caz se ocupă 53 de procurori și ofițeri, pentru ca să mă pună la pușcărie. Bulat, Compan și probabil Morari - ei ghidează procesul, împreună cu Ambasada SUA.
2️⃣ Este ciudat să mă învinuiască de trădare de Patrie, ei, cei care care la această etapă au umplut instituțiile de stat cu consilieri străini.
Cheamă NATO aici, polițiștii străini păzesc frontierele. Aceste dosare cu îmbogățire ilicită sunt pentru a-i persecuta pe cei care nu sunt de acord cu Maia Sandu. Eu mă mândresc că l-am dat jos pe Plahotniuc, după ce am organizat acele pseudo-negocieri.
3️⃣ Acest arest s-a făcut cu scopul de a sustrage atenția de la prețul gazului, electricității, benzinei, etc. La toamnă deja pe cine vor pune la pușcărie? Mi-au ridicat de acasă toate telefoanele, toată arhiva personală. Deja aștept să facă show-uri cu acele informații din telefon. Al doilea scop este lichidarea forței de opoziție. Nu doar a liderului. Ei foarte tare sperau că mă vor presa și eu voi ceda. Maia Sandu va nimeri și ea în așa condiții, dar ea nu va rezista. Eu am primit mesaje să fug din țară în ultimele luni. Dar nu am fugit și nu am de gând să fug.