Înainte de votul din Parlament, cu privire la ridicarea imunității: Ilan Șor a trimis o scrisoare deschisă instituțiilor internaționale, în care acuză guvernarea de epurări de cadre, subordonarea instituțiilor democratice, a justiției și a presei. Totodată, formațiunea acuză guvernarea PAS că este atacată brutal, fără a demonstra acuzațiile și încălcând prezumpția nevinovăției. În scrisoare, se cere instituțiilor internaționale să se implice "pentru a preveni alunecarea Moldovei în dictatură"