Presa de stat de la Moscova a publicat zilele trecute un grafic care arată cine sunt principalii cumpărători de gaze și cine și-a deschis cont la GazpromBank.
Din grafic reiese că țările fac plățile oricum în Euro și Dolari, însă rușii schimbă banii la bursă în ruble, și îi transferă Gazprom.
Din aceeași ediție
Trans-Oil a atacat în instanță decizia CSE și declară că există riscul ca uleiul să se scumpească acum și mai mult: „Există amenințare pentru securitatea alimentară a statelor UE”
CSE a decis excluderea TVA-ului fără drept de deducere la exportul și reexportul uleiului de floarea soarelui dezodorizat, inclusiv din Zona Economică Liberă și Portul Internațional Liber Giurgiulești.