Socialiștii au ignorat din nou protestul organizat de comuniști. Batrîncea a refuzat să explice clar motivele acestei decizii, dar a precizat că „fiecare este în drept să protesteze, să iasă toată partidele politice care apără cetățenii R. Moldova și să spună foarte clar că guvernarea trebuie să îi audă”.