PCRM, împreună cu Partidul „ȘOR”, au desfășurat o acțiune de protest în fața Parlamentului Republicii Moldova: „Moldova e pentru pace”
Socialiștii au ignorat din nou protestul organizat de comuniști. Batrîncea a refuzat să explice clar motivele acestei decizii, dar a precizat că „fiecare este în drept să protesteze, să iasă toată partidele politice care apără cetățenii R. Moldova și să spună foarte clar că guvernarea trebuie să îi audă”.