Din aceeași ediție
Andrei Năstase s-a dezlănțuit la CMC. Într-un discurs de câteva minute a aruncat cu declarații tăioase: „__Am ajuns ca din cauza acestor nimeni să fiu detestat azi în Republica Moldova. Mai mult de cât cei pe care ei i-au slobozit, de care nu se ocupă: Plahotniuc, Șor, Dodon. Pentru că lor asta le convine. Ei au nevoie de partide nocive pentru a demonstra că ei sunt buni. Și ei nu sunt cu nimic mai buni__”
Maia Sandu s-a întâlnit cu Ilva Johansson, Comisara europeană pentru Afaceri Interne. Au discutat despre situația de securitate din regiune, creată ca urmare a agresiunii militare ruse în Ucraina, și valul de refugiați generat de acest război
Ministerul rus de Externe a amenințat Finlanda cu „pași reciproci, atât militar-tehnici, cât și de altă natură” în cazul aderării la [NATO
](https://mid.ru/ru/foreign_policy/news/1812971/)
Suedia intenţionează să trimită cererea de aderare la NATO săptămâna viitoare, susţine presa suedeză