Mesajul unei rusoaice care trăiește în Moldova de 30 de ani: __Unde vreți să băgați Moldova? În URSS, în lumea rusească? Sunteți proști? Uitați-vă ce a făcut lumea rusă în Bucea și Irpeni. Cei care gândiți așa - nu aveți minte deloc!
💡Mesaj publicat pe Youtube înainte de 9 Mai: Sunt cetățeancă a Federației Ruse, care locuiește în Moldova. Din 1997. Am aflat azi de la o femeie moldoveancă că o cheamă pe Maia Sandu să-și îndreapte privirile către Rusia, nu către Europa. Ea așteaptă să vină rușii să facă ordine în Moldova și să fim din nou în URSS. Nu vreau să mă exprim urât, dar tu nesimțit-o când ai fost ultima dată în Rusia? Nu în Moscova și St. Petersburg, dar în Tomsk spre exemplu. Sau prin împrejurimi. Rușii vor face ordine?! La ce faci apel? Să-ți fie salvați copiii de ruși? Rușii nu se vor uita că ai tăi sunt cu arme sau fără, le este totuna, avem deja exemplu în Ucraina - Bucea, Irpen, Gostomel. Au ucis tot fără milă.